Túrós pite

Túrós pite recept

A túrós pite vékony tésztájától, és a pompás-krémes túrókrémtől annyira finom. Elkészíteni egyszerű, még gluténmentes változatban is :), és a ráfordított idővel ellentétben, egy csodás finomságot kapsz. Málna, vagy eperöntettel, lekvárral, és ha nagyon édesszájú vagy, akár cukrozott tejszínhabbal kiegészítve még tökéletesebbé teheted.

Túrós pite- Hozzávalók:

tésztához:
(ez dupla adag, ha a tetejére is tennél, ha csak az aljára, elég mindenből a fele

45 dkg liszt
45 dkg vaj
15 dkg cukor
4 db tojás
1 db citrom reszelt héja
1 kk szódabikarbóna

a túrókrémhez:

1 kg túró
0,5 kg krémsajt („kimérős”)
3 db tojás
3 cs vaníliás cukor
4 ek kristálycukor

Túrós pite – elkészítése:

A túrós pitét a tészta összeállításával, majd összegyúrásával kezdd. Az alaptésztához minden összetevőt gyúródeszkára teszel, és alaposan összegyúrod. Az arányokat tekintve mindig úgy dolgozz, hogy ugyanannyi liszt, mint vaj, és 1/3 annyi cukor. Ez számszerűsítve: 45 dkg liszthez, 45 dkg vaj, és ehhez 15 dkg cukor szükséges, ehhez adjál még 4 db teljes tojást, 1 citrom reszelt héját, és egy kávéskanálnyi szódabikarbónát. Ha gluténmentesen akarod elkészíteni a Schar Mix it! Universal, vagy Farina lisztjét használd.

Ez tulajdonképpen a dupla adaghoz elég, így arra is marad tésztád, hogy rácsot, vagy mintákat készíts a pitéd tetejére. Fele mennyiséggel a pitesütőd alját burkolhatod csak ki.

Mikor összekeverted, és összegyúrtad a hozzávalókat, lisztezett deszkán, lisztezett sodrófával szép vékonyra nyújtod a tésztád, követve a pitesütőd alakját, hiszen ezt fogod kibélelni vele. Kivajazod a tepsit, vagy a pitesütő tálat, és a sodrófádra óvatosan feltekered a tésztád, úgy hogy nem ragadjon össze, tehát inkább legyen jó lisztes, mintsem, hogy egymáshoz ragadjon a vége, és az eleje…

Jó tanács, ha a pitesütőt szorosan a gyúródeszka mellé teszed, könnyebb átemelni a tésztát 🙂

És akkor jöjjön a túrókrém!

1 kg túrót krémesítesz, (áttörheted szitán, vagy robotgéppel pépesítheted), hozzáadsz 3 tojássárgáját, (a fehérjét külön habbá vered) 3 csomag vaníliás cukrot, 4 evőkanál kristálycukrot, és, most jön a lényegi rész! 🙂

0,5 kg krémsajtot teszek bele (én ebből a „kimérős” változatot szoktam beletenni, egyrészt mert olcsóbb, másrészt, mert krémesebb és finomabb). Végül, mikor már mindezt egyneműre keverted, belekanalazod a felvert tojásfehérjét óvatosan fakanállal, úgy hogy nem törjön nagyon össze. Ezektől lesz krémes, és könnyű a túrókrémed!

Ezután már nincs más dolgod, mint a kész túrókrémet rákanalazod a pite tésztára, és esetleg a tetejére a maradék tésztából rácsot készítesz, vagy díszíted. De ha nem teszed az sem baj, így is tökéletes lesz 🙂

175 Cº fokon, körülbelül háromnegyed óra alatt készre sütöd. Hmmm….

Citromos pavlova

citromos pavlova

A citromos pavlova minden ízében könnyed, és tökéletes. A pavlova torták alapja mindig a sült cukros tojásfehérje hab, ami már önmagában mennyei, és csábító. Ha mindez még citromkrémmel, és tejszínhabbal párosul az már maga az édes bűnbeesés… De milyen jó is néha bűnbe esni! 🙂 😉

A recept egyszerű és elkészíteni is könnyű.

Citromos pavlova – Hozzávalók:

tésztához:

6 db tojás
375 gr kristálycukor
2,5 tk kukoricakeményítő
1 db citrom reszelt héja
3 tk citromlé

a lemon curd -höz:

3-4 dl habtejszín
1 citrom reszelt héja
5 dkg mandula

Citromos pavlova – elkészítése:

A tojás fehérjéjét félig felvered, majd hozzáadod a cukrot és kemény habbá vered. Ha már kemény add hozzá és keverd el a kukoricakeményítőt, a reszelt citromhéjat, és a citrom levet.

Sütőpapírra körzővel egy kb. 20-25 cm-es kört rajzolj, és erre halmozd rá a cukros-citromos tojáshabodat a kör formában.

Ezt 150-160 cº fokon sima sütőben sütöd keményre, kb. 1 óra alatt.

Amíg sül elkészítheted a lemond curd -ot, vagy, ha neked ez túl intenzív ízű, akkor a citromkrémet. Ezeknek a receptjét itt találod:  citromkrém és lemon curd recept  találod.

Felvered habbá a tejszínt, ízlés szerinti mennyiségű porcukorral.

Amikor kihűlt a citromos pavlova alapunk, leveszed a sütőpapírról, ráhalmozod a citromkrémet, a tejszínhabot, a tetejére reszeled a citrom héját.

pirított mandulával megszórod, vagy a lemon curd -ből tegyél egy picit félre, és ezt a tetejére csurgathatod.

Húúúú…., tényleg egy őrült nagy bűnbeesés, de olyan jóóóó 🙂

Jó étvágyat!

Bio Lime Sorbet

bio lime sorbet recept

A bio lime sorbet, a legüdítőbb, és frissítőbb nyári édesség. Nagyon egyszerű elkészíteni és érdemes is.

Hozzávalók:

  • 1 l víz
  • 60 dkg cukor
  • néhány levél menta
  • 3 db biocitrom
  • 3 db biolime
  • 1 cs só

Elkészítés:

1 liter vizet felfőzünk 60 dkg cukorral, és néhány felaprított menta levelével. Néhány perc forralás után, félre tesszük, és hagyjuk teljesen kihűlni. Amikor hűtő hidegségűre (20-24 Cº) hűlt belefacsarjuk 3 db nagyobb biocitrom, és 3 db biolime levét, és reszeljük bele mindegyiknek a héját is, és hozzáadunk egy csipet sót. Fontos, hogy bio legyen, mert a vegyszerezett héjú citrusfélékkel sok bajt okozhatunk. Mélyhűtőbe, vagy fagyigépbe tesszük a keveréket, és időnként (kb. ½ óránként megkavarjuk), vagy formába öntve lefagyasztjuk. A végeredmény isteni 🙂

Gluténmentes Torta – Epres Citromos Vaníliás

Gluténmentes torta recept

Nagyon örültem mikor kitaláltam, ezt a gluténmentes torta receptet, pláne mikor kiderült, hogy a végeredmény is isteni finom 🙂 Próbáltam már piskótát sütni többféle alapanyagból, a lényeg mindig az lett volna, hogy leginkább hasonlítson az igazi lisztes-cukros változathoz, és ne kelljen előre gyártott liszt keveréket venni aranyárban. Így született ez a recept, szerintem ha nem árulom el, hogy nem “igazi”, senki észre sem veszi…

Hozzávalók a gluténmentes piskótához:

  • 6 tojás
  • 4 evőkanál rizsliszt
  • 2 evőkanál kókuszliszt
  • 6 evőkanál eritritol, vagy nyírfacukor
  • 1/2 zacskó sütőpor

A tojásokat szétválasztjuk, és kemény habbá verjük a fehérjét. Ezután külön tálban fehéredésig keverjük a tojássárgáját, közben adagokban hozzáadjuk a cukrot, és a sütőport. Továbbiakban már csak fakanállal dolgozunk. A tojássárgás keverékhez adjuk a rizslisztet kanalanként egyesével, és fakanállal keverjük közben. Vigyázzunk, hogy ne “törjük” össze a lisztet. A végén adjuk hozzá a kókuszlisztet. Ezután jöhet bele a felvert tojásfehérje, amivel fellazítjuk a tésztánkat, de itt is vigyázunk, hogy ne “törjön” meg a hab, kellemes habos állagú tésztát kapunk. 25-30 cm-es sütőpapírral bélelt tortaformába öntjük, és 160-170 Cº előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.

Vaníliás-citromos Tortakrém hozzávalói:

  • 4 egész tojás
  • 150 g eritritol, vagy nyírfacukor
  • 1 nagy citrom leve, és reszelt héja
  • 1 evőkanál vanília esszencia, vagy 2 db vaníliás nyírfacukor
  • a végén 100 g vaj
  • 500 g laktózmentes mascarpone
  • 20 dkg eper

Gluténmentes torta (Epres Citromos Vaníliás) elkészítés:

A tojásokat a cukorral habosra keverjük, és hozzáadjuk a citrom levét, és a vaníliát.  Ez alatt egy lábosban tegyünk fel vizet forrni, és egy másik kisebb lábosban, a forró gőzfürdő felett folyamatos keveréssel a tojásos keveréket sűrűre főzzük. Ha sűrű levesszük a tűzről, és elkeverünk benne 100 g vajat, még amíg meleg.

Ezután ezt félretesszük, és hagyjuk kihűlni.

Amikor kihűlt a krémünk, habverővel felverjük a mascarponét, és ehhez adjuk hozzá a citromos-vaníliás krémünket. Folyamatos keverés mellett teljesen elegyítjük az összetevőket, reszelhetünk bele citrom héjat is. (kizárólag kezeletlen héjú citrom héjat reszeljünk a krémbe)

Ha minden kihűlt, félbe vágjuk a piskótánkat, és megkenjük krémmel, majd jön rá egy sor félbevágott eper, majd megint piskóta. Kívülről beborítjuk a tortánkat krémmel, és a tetejét eperrel díszítjük. Nálunk egy szelet sem maradt 🙂 Próbáljátok ki 🙂

Házi majonézes töltött tojás

Töltött tojás

A töltött tojás gyermekkoromat idéző húsvéti fogás. Anyukám minden húsvétkor készített töltött tojást, ami elengedhetetlen kelléke volt mindig is a húsvéti menünek. Ezt a receptet Tőle tanultam, és a mai napig készítjük, vagy Ő, vagy én, és mindig nagyon népszerű.

Töltött tojás elkészítése:

A töltött tojáshoz megfőzünk kb. 10 db tojás, ebből 20 db töltött tojásunk lesz. A tojásfőzés rejtelmeit itt találjátok. Amíg főzzük a tojásokat, elkészítjük a “mázt”, amibe majd a tojásunkat tesszük.

A máz receptje nem egy klasszikus házi majonéz recept, inkább hasonlít a tartár mártásra, de így egy kicsit lazább szerkezetű, és szerintem jobban illik a tojáshoz, mint a kötöttebb majonéz.

20 db töltött tojáshoz:

2 db tojássárgát elkezdünk habverővel verni, és folyamatosan nagyon vékonyan csurgatunk hozzá olajat. Nagyon kicsi adagokban, folyamatos keverés mellett, amennyit felvesz… Tényleg meghatározhatatlan a mennyiség, viszonylag sok olajat vesz fel, fehéredésig, addig keverjük habverővel, míg sűrű krémes állagú nem lesz.

Ha ezzel megvagyunk ízesítjük. Kb. két evőkanál mustárt, egy evőkanál porcukrot, és egy fél citrom leszűrt levét, sót, és borsot teszünk hozzá. Ízlés szerint, mert ki így, ki úgy szereti, kóstolgassuk 🙂 Ezekkel is jól összekeverjük, és óvatosan hozzá keverünk kanállal két kis doboz tejfölt. Fontos, hogy ezt ne robotgéppel keverjük, mert összetörjük a tejfölt, és túl folyékony lesz a mázunk. Kész van a mázunk 🙂

A megfőtt tojásokat (tojás főzés), miután megpucoltuk ketté vágjuk, és a “fehérje hajókat” félre tesszük, ezeket fogjuk majd megtölteni, a sárgájukat pedig egy tálba tesszük.

A 10 db tojás megfőtt sárgájához keverünk kb. 15 dkg kenőmájast, a krémesebb fajtát.

Valamint két evőkanál krémsajtot, egy nagy evőkanál mustárt, sót, és borsot, esetleg egy kis reszelt tormát. Finom, krémes állagúra keverjük, és habnyomóval, vagy egyszerűen csak kanállal, a tojásfehérje “hajókba” töltjük a krémet.

Egy tálat kívülről befelé haladva kibélelünk fejes-saláta levelekkel, majd felöntjük a mázzal, és a mázba beletesszük a töltött tojás hajóinkat.

Ha a régi klasszikus receptet veszem alapul, pöttyökben piros arannyal díszíthetjük 🙂

Házi majonéz „máz”

majonéz recept

Majonézé recept, bár inkább hívjuk máznak, mert nem egy klasszikus házi majonéz recept, inkább hasonlít a tartár mártásra, de így egy kicsit lazább szerkezetű, és szerintem jobban illik az ételekhez, mint a kötöttebb majonéz.

Máz 5 főre :

2 db tojássárgát elkezdünk habverővel verni, és folyamatosan nagyon vékonyan csurgatunk hozzá olajat. Nagyon kicsi adagokban, folyamatos keverés mellett, amennyit felvesz… Tényleg meghatározhatatlan a mennyiség, viszonylag sok olajat vesz fel, fehéredésig, addig keverjük habverővel, míg sűrű krémes állagú nem lesz.

Ha ezzel megvagyunk ízesítjük. Kb. két evőkanál mustárt, egy evőkanál porcukrot, és egy fél citrom leszűrt levét, sót, és borsot teszünk hozzá. Ízlés szerint, mert ki így, ki úgy szereti, kóstolgassuk 🙂 Ezekkel is jó összekeverjük, és óvatosan hozzá keverünk kanállal két kis doboz tejfölt. Fontos, hogy ezt ne robotgéppel keverjük, mert összetörjük a tejfölt, és túl folyékony lesz a mázunk. Kész van a mázunk, mindenféléhez kitűnő mártogatós 🙂

Macaron recept

Macaron recept

A macaron elkészítése közepesen nehéz. Sokáig neki sem mertem állni, csak csodáltam ezeket a szép, színes, falatnyi süteményeket. Elolvastam jó néhány receptet, próbáltam mindent elolvasni róla, aztán nekiálltam. Már első alkalommal szinte tökéletesen sikerült.  Nagy öröm volt, de mivel nem voltam maradéktalanul elégedett, tökéletesítettem a receptet, és így most elronthatatlan lett.

Hozzávalók:

  • 100 g darált madula
  • 100 g porcukor
  • 25 g kristálycukor
  • 35 g víz
  • 80 g tojásfehérje

Macaron elkészítése:

A darált mandulát összekeverjük a porcukorral.

A kristálycukrot vízzel sziruppá melegítünk ez kb. a forrás után még 4-5 percet jelent. A tojásfehérjét habbá verjük és hozzáadjuk a cukros szirupot, amivel addig verjük tovább, míg fényes, és nyúlós nem lesz. Ebbe keverhetünk ízlés szerint ételfestéket, vagy természetes színezékeket. (kakaópor, sáfrány, céklapor stb.)

Végül hozzáadjuk a mandulás-porcukros keveréket, és fakanállal óvatosan összekeverjük, úgy hogy ne törjön össze a lisztünk.

Habzsákba töltjük, és sütőpapírra 10 forintos nagyságú halmokat nyomunk. 150 C fokos sütőben kb. 15 perc alatt készre sütjük.

A macaronok aljára pl.:citromos krémet nyomunk, ízlés szerint, és finoman egymáshoz nyomjuk őket.

Kávé mellé nagyon finom!

Citromkrém tortákhoz, süteményekhez, vagy csak úgy…

Citromkrém recept

Citromkrém elkészítése nem bonyolult, sőt kifejezetten egyszerű. Nem kell, hozzá gyakorló szakácsnak lenni, hogy sikeresek legyünk benne. Kövesd az útmutatót és csodát fogsz tenni!

Hozzávalók:

  • 4 egész tojás
  • 150 g cukor
  • 3 nagy citrom leve
  • a végén 100 g vaj
  • 500 g mascarpone
  • 1 zacskó zselatin fix (elhagyható), csak akkor szoktam beletenni, ha valamiért hígabbra sikerül a krém.

Citromkrém elkészítése:

A tojásokat a cukorral habosra keverjük, és hozzáadjuk a citromok levét. Ezalatt egy lábosban tegyünk fel vizet forrni, és egy másik kisebb lábosban, a forró vízgőz felett folyamatos keveréssel a tojásos keveréket sűrűre főzzük. Ha sűrű levesszük a tűzről, és elkeverünk benne 100 g vajat, még amíg meleg. Ez a “lemon curd”.

Ezután ezt félretesszük, és hagyjuk kihűlni.

Amikor kihűlt a krémünk, habverővel felverjük a mascarponét, és ehhez adjuk hozzá a citrom krémünket. Folyamatos keverés mellett teljesen elegyítjük az összetevőket, reszelhetünk bele citrom héjat is. (kizárólag kezeletlen héjú citrom héjat reszeljünk a krémbe)

Az eredmény: isteni citromkrém, tölthetjük vele a tortánkat 🙂

Cupcake készítése

Cupcake recept

Bori lányom barátnői nálunk aludtak a hétvégén, ” ittalvós” buli volt. Természetesen izgatottan várta, és ötleteltünk mi-mindent csináljunk majd, mi az ami belefér az időbe, és nem túl sok… A főzés vagy sütés mindenképpen szóba jött, mert mostanában nagyon érdekli, és nem kisebb dolgokkal kezdte, mint pl. a kenyérsütés, de ezt később 🙂 Szóval indultunk a croissant-nal, ami azért elég macerás, mert sokat kell hajtogatni, szóval nem feltétlen ittalvós gyerek program, aztán került elő a kakaós csiga ötlete, ami csak egy fokkal egyszerűbb, mint a croissant, erről is lebeszéltük magunkat. Nahát végül a jól bevált muffin  mellett döntöttünk, pontosabban a cupcake nyert! Ezeknek a csodás tündéreknek való tortácskáknak az elkészítése teljesen elvarázsolta a csajokat, és engem is 🙂 Jól mulattunk!

És akkor íme a legjobb muffin recept 24 darab cupcake elkészítéséhez:

A sok-sok kipróbált, és kikísérletezett muffin recept után, nálunk ez vált be leginkább. Könnyű és omlós a tészta, nem ragadós, és nem szárad ki, akkor sem, ha nem eszük meg rögtön!

Hozzávalók:

  • 450 g  finom liszt
  • egy fél zacskó sütőpor
  • csipet só
  • 200 g kristálycukor
  • 2 teljes tojás
  • 2,5 dl tej
  • 250 g joghurt (natúr)
  • 150 g vaj felolvasztva

Cupcake elkészítése:

A száraz összetevőket fakanállal alaposan összekeverjük, úgy hogy teljesen elvegyüljenek egymással.

A tojásokat habosra verjük, habverővel, és fokozatosan hozzáadjuk a joghurtot, az olvasztott, de nem meleg vajat, és végül a tejet.  Ezt a keveréket hozzáöntjük a száraz keverékünkhöz, és fakanállal  nagy mozdulatokkal, levegősre, csomómentesre keverjük, vigyázva, hogy ne keverjük túl sokáig, mert akkor ragadós lesz.

Muffin papírral kibélelt tepsibe, arányosan elosztva előkészítjük a sütésre. A sütőt kb. 175 C-ra tesszük, előmelegítjük, és nagyjából 35 percig sütjük. Ha már szép aranybarna, és fogpiszkálóval ellenőrizve a belseje sem ragad már, akkor kivehetjük, kész van!

Ez már így önmagában is isteni, de most jön a krém 🙂

Van egy tuti krém receptem, ami több változatban, ízben is elkészíthető, és minden változata mennyei!

Az alapkrém a következő:

  • 4 egész tojás
  • 150 g cukor
  • attól függően milyen ízű krémet szeretnénk adunk hozzá:
    Citromos krémnél:    – 3 nagy citrom leve
    Vanília krémnél:       –  1-1,5 evőkanál vanília aroma
    Csokoládé krémnél:  – 1 tábla olvasztott csokoládé (tej, vagy ét ízlés szerint) +két evőkanál kakaópor
  • a végén 100 g vaj

A tojásokat a cukorral habosra keverjük, és hozzáadjuk a krém “ízét”.  Ezalatt egy lábosban tegyünk fel vizet forrni, és egy másik kisebb lábosban, a forró vízgőz felett folyamatos keveréssel a tojásos keveréket sűrűre főzzük. Ha sűrű levesszük a tűzről, és elkeverünk benne 100 g vajat, még amíg meleg.

Ezután ezt félretesszük, és hagyjuk kihűlni.

A további hozzávalók:

500 g mascarpone

1 zacskó zselatin fix (elhagyható), csak akkor szoktam beletenni, ha valamiért hígabbra sikerül a krém.

Amikor kihűlt a krémünk, habverővel felverjük a mascarponét, és ehhez adjuk hozzá a citrom, vagy vanília, vagy csoki krémünket. Folyamatos keverés mellett teljesen elegyítjük az összetevőket, ha citrom krémet kevertünk , reszelhetünk bele citrom héjat is.

Habnyómóba töltjük a krémet, és a kihűlt muffinok tetejére ügyesen rányomjuk. Ha ezzel elkészültünk, jöhet a díszítés. Mi szórócukrokkal díszítettünk, de lehet rá csoki vagy karamell öntetet, tejszínhabot vagy aprított diót, mogyorót, kandírozott gyümölcsöket is tenni. Nagyon jó móka volt,  és nagyon finom, próbáljátok ki! 🙂