Túrógombóc

Túrógombóc recept

Túrógombóc – Hozzávalók:
1 kg túró
3-4 tojás
10 dkg vaj
12 dkg búzadara
5-6 dkg rétesliszt

12 dkg zsemlemorzsa
10 dkg zsír
2,5 dl tejföl
lekvár

Túrógombóc elkészítése

Túrógombócot készíteni nem bonyolult, még is sokan nem kezdenek bele az elkészítésébe. Ez a recept az alap recept amit bárki el tud készíteni.
A vajat habosra kikeverjük a tojássárgákkal, majd hozzákeverjük a szitán áttört, vagy villával összenyomott túrót (a lényeg, hogy ne legyenek benne nagyobb darabok) , darát, lisztet, végül a tojásfehérjéből felvert habot. Jól összekeverjük és 3/4 órai pihentetés után gombócokat formálunk belőle, s forró, sós vízben kifőzzük. Akkor van kész, ha feljön a víz tetejére, de lehet, hogy ehhez egyszer meg kell keverni, mert, ha többet teszünk egyszerre a vízbe, akkor le tud ragadni az aljára. A vízből kiszedjük egy tésztaszűrővel, lecsurgatjuk és kis olajon vagy zsíron aranysárgára pirított zsemlemorzsában megforgatjuk. Tejföllel vagy lekvárral tálaljuk.

Házi majonéz „máz”

majonéz recept

Majonézé recept, bár inkább hívjuk máznak, mert nem egy klasszikus házi majonéz recept, inkább hasonlít a tartár mártásra, de így egy kicsit lazább szerkezetű, és szerintem jobban illik az ételekhez, mint a kötöttebb majonéz.

Máz 5 főre :

2 db tojássárgát elkezdünk habverővel verni, és folyamatosan nagyon vékonyan csurgatunk hozzá olajat. Nagyon kicsi adagokban, folyamatos keverés mellett, amennyit felvesz… Tényleg meghatározhatatlan a mennyiség, viszonylag sok olajat vesz fel, fehéredésig, addig keverjük habverővel, míg sűrű krémes állagú nem lesz.

Ha ezzel megvagyunk ízesítjük. Kb. két evőkanál mustárt, egy evőkanál porcukrot, és egy fél citrom leszűrt levét, sót, és borsot teszünk hozzá. Ízlés szerint, mert ki így, ki úgy szereti, kóstolgassuk 🙂 Ezekkel is jó összekeverjük, és óvatosan hozzá keverünk kanállal két kis doboz tejfölt. Fontos, hogy ezt ne robotgéppel keverjük, mert összetörjük a tejfölt, és túl folyékony lesz a mázunk. Kész van a mázunk, mindenféléhez kitűnő mártogatós 🙂

Sajtos pogácsa

Sajtospogácsa recept

Egy jó sajtos pogácsa recept aranyat ér. Ritka az amikor sikerül olyan receptet találni, ami minden szempontból tökéletes. Ez a recept ilyen. Isteni finom, és még másnapra sem szárad meg, pont olyan, mint amit nagymamánk sütött gyermekkorunkban. Nem is véletlen, mert ez a nagymamám receptje. Próbáljátok ki, nem fogjátok megbánni 🙂

Sajtos pogácsa tönkölylisztből

Hozzávalók:

  • 35 dkg fehér tönkölyliszt
  • 10 dkg vaj, vagy margarin
  • 2 dkg élesztő
  • 15 dkg reszelt sajt (jó az egyszerű trappista sajt)
  • 1 dl tejföl
  • 1 db tojás
  • 1 teáskanál só
  • plusz egy tojás a teteje megkenéséhez és még egy kis reszelt sajt, hogy megszórjuk.

A vajat kivesszük a hűtőből, hogy megpuhuljon, és könnyebben tudjunk vele dolgozni.

A lisztet, ha lehet szitáljuk át, ez azért fontos, mert fellazul, levegősebb lesz. Ezt érdemes mindig megcsinálni, ha kelt tésztát készítünk.

A sajtot lereszeljük

Én a tojást és a tejfölt is szeretem, ha szoba hőmérsékletű amikor dolgozom vele, ezért azt is ki kell venni a hűtőből jó előre.

Elkészítés:

Egy gyúródeszkára (vagy egy keverőtálban) kupacot készítünk a lisztből és a közepébe tesszük a többi hozzávalót. A sorrendre nincs szabály, csak arra kell vigyázni, hogy az élesztő és a só ne találkozzon direkt (ne sózzuk meg az élesztőt).

Addig gyúrjuk, amíg le ne válik a kezünkről, össze nem áll, és sima nem lesz. Ha nagyon ragadós (nem lehet mindig eltalálni a tökéletes arányokat, mert a hozzávalók állaga sem mindig ugyanolyan) akkor tehetünk bele még lisztet.

Ha már összeállt akkor pihentetjük, hűvös helyen 15-20 percen keresztül. Hűvös helynek azt nevezzük, ami nem meleg, és nem is fagyos, én be szoktam rakni a hűtőszekrénybe.

A pihentetés után, liszttel megszórt gyúródeszkára tesszük a tésztát, és sodrófával kinyújtjuk kb. ujjnyi vastagságúra (kb.: 2 cm) a sütőben úgyis duplájára nő.

Sütőpapírt teszünk egy tepsibe, és a kiszaggatott pogácsákat rátesszük, úgy, hogy ne érjenek össze, nehogy sütés közben összenőjenek.

A másik tojást (az elsőt a tésztába tettük), egy tálba beleütjük, és egy villával jól összekeverjük. Elővesszük a kenő ecsetet, és megkenjük a pogácsák tetejét a tojással. Ha ezzel készen vagyunk, akkor a maradék reszelt sajttal megszórjuk a tetejét. A tetejére is tökélete a trappista sajt, de ha van parmezán, vagy füstölt sajtunk, az csak javít a pogácsán.

A pogácsa sütése:

A sütőt előmelegítjük 200 Celsius fokra és kb. 15-20 perc alatt készre sütjük. Akkor van kész, ha szép piros lesz a teteje.

Ha kihűlt fogyasztható!